| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Audi |
| Model | R8 |
| Generaţie | R8 |
| Motor (modificaţie) | 5.2 FSI (525 H.p.) Quattro |
| Uşi | 2 |
| Putere | 525 HPW |
| Viteza maximă | 316 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 3.9 sec |
| Capacitate rezervor | 75 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2007 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2012 an |
| Cabină | Cabină |
| Locuri | 2 |
| Lungime | 4431 MM |
| Lăţime | 1904 MM |
| Înalţime | 1252 MM |
| Ampatament | 2650 MM |
| Axa faţă | 1632 MM |
| Axă spate | 1539 |
| Lichidare | |
| Consum - urban | 22.6 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 10.2 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 14.7 Litre/100 km |
| Greutate | 1590 kg |
| Greutate maximă | 1860 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | |
| Capacitate minimă portbagaj | 100 Litre |
| Emisii | EURO IV |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În spate, longitudinal |
| Volum motor | 5204 cm3 |
| Îutere maximă în | 8700 rpm |
| Rotaţie | 530/6000 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Injecţie directă |
| Turbină | |
| Poziţia cilindrelor | motor V |
| Număr cilindre | 10 |
| Diametrul cilindrelor | 84.5 MM |
| Cursa pistonului | 92.8 MM |
| Raport compresie | 12.5 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Benzină (Gazolină) A-98 |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | Full time 4x4 |
| ABS | |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Discuri ventilate |
| Mecanism supapă | DOHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 235/40 R18; 285/35 R18 |
| Dimensiuni jante | 8,5 J x 18; 10,5 J x 18 |
| Număr viteze (mecanic) | 6 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.8 metru |
| Servo direcţie | Direcţie hidraulică |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Amortizor McPherson, independent, cu stabilizator |
| Suspensie spate | Suspensie independentă cu arcuri multi-link cu stabilizator |
| Număr de viteze (automată) |