| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Dodge |
| Model | Nitro |
| Generaţie | Nitro |
| Motor (modificaţie) | 2.8 CRD (177 Hp) |
| Uşi | 5 |
| Putere | 177 HPW |
| Viteza maximă | 182 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 10.5 sec |
| Capacitate rezervor | 70 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2006 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2011 an |
| Cabină | SUV |
| Locuri | 5 |
| Lungime | 4584 MM |
| Lăţime | 1856 MM |
| Înalţime | 1755 MM |
| Ampatament | 2763 MM |
| Axa faţă | 1549 MM |
| Axă spate | 1549 |
| Lichidare | 211 MM |
| Consum - urban | 12.2 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 7.8 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 9.4 Litre/100 km |
| Greutate | 1940 kg |
| Greutate maximă | 2520 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | 1994 Litre |
| Capacitate minimă portbagaj | 389 Litre |
| Emisii | EURO IV |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, longitudinal |
| Volum motor | 2768 cm3 |
| Îutere maximă în | 3800 rpm |
| Rotaţie | 460/2000 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Diesel Commonrail |
| Turbină | Turbocharging (Supercharging) |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 4 |
| Diametrul cilindrelor | 94 MM |
| Cursa pistonului | 100 MM |
| Raport compresie | 17.5 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Diesel |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | Part time 4x4 |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Disc |
| Mecanism supapă | DOHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 235/70 R16 |
| Dimensiuni jante | 7 J x 16 |
| Număr viteze (mecanic) | |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.1 metru |
| Servo direcţie | |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Dublu braţ trunghiular |
| Suspensie spate | Stabilizator transversal |
| Număr de viteze (automată) | 5 |