| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Mercedes-Benz |
| Model | SLS AMG |
| Generaţie | SLS AMG |
| Motor (modificaţie) | GT 6.2 AT (591hp) |
| Uşi | 2 |
| Putere | 591 HPW |
| Viteza maximă | 320 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 3.7 sec |
| Capacitate rezervor | 85 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2012 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2014 an |
| Cabină | Cabină |
| Locuri | 2 |
| Lungime | 4638 MM |
| Lăţime | 2078 MM |
| Înalţime | 1262 MM |
| Ampatament | 2680 MM |
| Axa faţă | 1682 MM |
| Axă spate | 1651 |
| Lichidare | 99 MM |
| Consum - urban | 19.9 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 9.3 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 13.2 Litre/100 km |
| Greutate | 1735 kg |
| Greutate maximă | 1960 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | |
| Capacitate minimă portbagaj | 176 Litre |
| Emisii | |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, longitudinal |
| Volum motor | 6208 cm3 |
| Îutere maximă în | 6800 rpm |
| Rotaţie | 650/4750 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Injecţie directă |
| Turbină | |
| Poziţia cilindrelor | motor V |
| Număr cilindre | 8 |
| Diametrul cilindrelor | 102.2 MM |
| Cursa pistonului | 94.6 MM |
| Raport compresie | 11.3 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Benzină (Gazolină) A-98 |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | În spate |
| ABS | |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Discuri ventilate |
| Mecanism supapă | DOHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 265/35/R19, 295/30/R20 |
| Dimensiuni jante | |
| Număr viteze (mecanic) | |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.9 metru |
| Servo direcţie | |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Element hidro-pneumatic |
| Suspensie spate | Element hidro-pneumatic |
| Număr de viteze (automată) | 7 |