| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Mini |
| Model | One |
| Generaţie | One |
| Motor (modificaţie) | 1.6 i 16V (90 Hp) |
| Uşi | 3 |
| Putere | 90 HPW |
| Viteza maximă | 181 (170) km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 10.9 (12.7) sec |
| Capacitate rezervor | 50 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2001 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2006 an |
| Cabină | Hatchback |
| Locuri | 4 |
| Lungime | 3626 MM |
| Lăţime | 1688 MM |
| Înalţime | 1408 MM |
| Ampatament | 2467 MM |
| Axa faţă | 1458 MM |
| Axă spate | 1466 |
| Lichidare | |
| Consum - urban | 9.6 (10.9) Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 5.2 (5.9) Litre/100 km |
| Consum - mixt | 6.8 (7.7) Litre/100 km |
| Greutate | 1065 kg |
| Greutate maximă | 1495 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | 670 Litre |
| Capacitate minimă portbagaj | 150 Litre |
| Emisii | |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, transversal |
| Volum motor | 1598 cm3 |
| Îutere maximă în | 5500 rpm |
| Rotaţie | 140/3000 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Injecţie multipunct |
| Turbină | |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 4 |
| Diametrul cilindrelor | 77 MM |
| Cursa pistonului | 85.8 MM |
| Raport compresie | 10 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Benzină (Gazolină) A-95 |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | În faţă |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Disc |
| Mecanism supapă | OHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 175/65 R15 |
| Dimensiuni jante | 5.5J x 15 |
| Număr viteze (mecanic) | 5 |
| Diametrul minim al cercului de virare | |
| Servo direcţie | Direcţie hidraulică |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Cremalieră amortizor |
| Suspensie spate | Arc elicoidal |
| Număr de viteze (automată) | vario |