| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Peugeot |
| Model | 3008 |
| Generaţie | 3008 |
| Motor (modificaţie) | 1.6 HDi (112 Hp) |
| Uşi | 5 |
| Putere | 112 HPW |
| Viteza maximă | 183 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 12.2 sec |
| Capacitate rezervor | 60 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2009 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2014 an |
| Cabină | Crossover |
| Locuri | 5 |
| Lungime | 4365 MM |
| Lăţime | 1837 MM |
| Înalţime | 1639 MM |
| Ampatament | 2613 MM |
| Axa faţă | 1532 MM |
| Axă spate | 1527 |
| Lichidare | 170 MM |
| Consum - urban | 5.8 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 4.4 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 4.9 Litre/100 km |
| Greutate | 1422 kg |
| Greutate maximă | 2030 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | 1604 Litre |
| Capacitate minimă portbagaj | 512 Litre |
| Emisii | EURO V |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, transversal |
| Volum motor | 1560 cm3 |
| Îutere maximă în | 1750 rpm |
| Rotaţie | 285/3600 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Diesel Commonrail |
| Turbină | Turbo / Intercooler |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 4 |
| Diametrul cilindrelor | 77 MM |
| Cursa pistonului | 85.8 MM |
| Raport compresie | 11 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Diesel |
| Model motor | EP6 |
| Frâne | |
| Tracţiune | În faţă |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Disc |
| Mecanism supapă | DOHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 215/60/R16 |
| Dimensiuni jante | R16 |
| Număr viteze (mecanic) | |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11 metru |
| Servo direcţie | |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Amortizor McPherson, independent, cu stabilizator |
| Suspensie spate | Arc semiindependent |
| Număr de viteze (automată) | 6 |