| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Renault |
| Model | Captur |
| Generaţie | Captur |
| Motor (modificaţie) | 0.9 (90 Hp) Energy TCE |
| Uşi | 5 |
| Putere | 90 HPW |
| Viteza maximă | 171 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 12.9 sec |
| Capacitate rezervor | 45 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2013 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2016 an |
| Cabină | Crossover |
| Locuri | 5 |
| Lungime | 4122 MM |
| Lăţime | 1778 MM |
| Înalţime | 1566 MM |
| Ampatament | 2606 MM |
| Axa faţă | 1531 MM |
| Axă spate | 1516 |
| Lichidare | 170 MM |
| Consum - urban | 6 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 4.3 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 4.9 Litre/100 km |
| Greutate | 1101 kg |
| Greutate maximă | 1658 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | 1235 Litre |
| Capacitate minimă portbagaj | 377 Litre |
| Emisii | EURO V |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, transversal |
| Volum motor | 898 cm3 |
| Îutere maximă în | 5250 rpm |
| Rotaţie | 135/2500 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Injecţie directă |
| Turbină | Turbocharging (Supercharging) |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 3 |
| Diametrul cilindrelor | 72.2 MM |
| Cursa pistonului | 73.1 MM |
| Raport compresie | 9.5 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Benzină (Gazolină) A-95 |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | În faţă |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Tambur |
| Mecanism supapă | |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 205/60 R16; 205/55 R17 |
| Dimensiuni jante | R16; R17 |
| Număr viteze (mecanic) | 5 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.42 metru |
| Servo direcţie | |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Independent, arc |
| Suspensie spate | Arc semiindependent |
| Număr de viteze (automată) |