| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Seat |
| Model | Exeo |
| Generaţie | Exeo |
| Motor (modificaţie) | 2.0 TDI (143 Hp) DPF |
| Uşi | 4 |
| Putere | 143 HPW |
| Viteza maximă | 214 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 9.2 sec |
| Capacitate rezervor | 70 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2009 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2013 an |
| Cabină | Sedan |
| Locuri | 5 |
| Lungime | 4661 MM |
| Lăţime | 1772 MM |
| Înalţime | 1430 MM |
| Ampatament | 2642 MM |
| Axa faţă | 1522 MM |
| Axă spate | 1523 |
| Lichidare | 135 MM |
| Consum - urban | 7.6 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 4.3 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 5.5 Litre/100 km |
| Greutate | 1430 kg |
| Greutate maximă | 1990 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | |
| Capacitate minimă portbagaj | 460 Litre |
| Emisii | EURO V |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, transversal |
| Volum motor | 1968 cm3 |
| Îutere maximă în | 4000 rpm |
| Rotaţie | 320/2500 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Diesel - Injecţie diesel standard (SDI) |
| Turbină | Turbocharging (Supercharging) |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 4 |
| Diametrul cilindrelor | 81 MM |
| Cursa pistonului | 95.5 MM |
| Raport compresie | 16.5 |
| Număr de supape pe cilindru | 2 |
| Carborant | Diesel |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | În faţă |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | Cremalieră de direcţie |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Disc |
| Mecanism supapă | OHC |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 205/55 R16 (225/45 R17 ; 225/40 R18) |
| Dimensiuni jante | 7J x 16 ET 45; 7.5J x 17 ET 42; 8J x 18 ET42 |
| Număr viteze (mecanic) | 6 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.2 metru |
| Servo direcţie | Direcţie hidraulică |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Amortizor McPherson, independent, cu stabilizator |
| Suspensie spate | |
| Număr de viteze (automată) |