| Performanţă | |
|---|---|
| Marcă | Volvo |
| Model | XC90 |
| Generaţie | XC90 |
| Motor (modificaţie) | 2.5i MT (210 HP) |
| Uşi | 5 |
| Putere | 210 HPW |
| Viteza maximă | 200 km/h |
| Acceleraţie de pe loc până la 100 km/h | 9.9 sec |
| Capacitate rezervor | 72 Litre |
| Anul de punere în producţie | 2002 an |
| Anul de oprire a producţiei | 2006 an |
| Cabină | SUV |
| Locuri | 7 |
| Lungime | 4798 MM |
| Lăţime | 1898 MM |
| Înalţime | 1743 MM |
| Ampatament | 2857 MM |
| Axa faţă | 1634 MM |
| Axă spate | 1624 |
| Lichidare | 220 MM |
| Consum - urban | 15.0 Litre/100 km |
| Consum - extraurban | 8.8 Litre/100 km |
| Consum - mixt | 11.1 Litre/100 km |
| Greutate | 2080 kg |
| Greutate maximă | 2590 kg |
| Capacitate maximă de portbagaj | 1837 Litre |
| Capacitate minimă portbagaj | 249 Litre |
| Emisii | EURO IV |
| Motor (modificaţie) | |
| Poziţia motorului | În faţă, transversal |
| Volum motor | 2521 cm3 |
| Îutere maximă în | 5000 rpm |
| Rotaţie | 320/1500 Nm/rpm |
| Sistem combustibil | Injecţie multipunct |
| Turbină | Turbocharging (Supercharging) |
| Poziţia cilindrelor | În-linie |
| Număr cilindre | 5 |
| Diametrul cilindrelor | 83 MM |
| Cursa pistonului | 93.2 MM |
| Raport compresie | 9 |
| Număr de supape pe cilindru | 4 |
| Carborant | Benzină (Gazolină) A-95 |
| Model motor | |
| Frâne | |
| Tracţiune | Full time 4x4 |
| ABS | Da |
| Tip direcţie | |
| Frâne faţă | Discuri ventilate |
| Frâne spate | Discuri ventilate |
| Mecanism supapă | - |
| Conducere | |
| Dimensiuni anvelope | 235/65/R17 235/60/R18 255/50/R19 255/45/R20 |
| Dimensiuni jante | |
| Număr viteze (mecanic) | 5 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.9 metru |
| Servo direcţie | |
| Transmisie | |
| Suspensie faţă | Independent, arc |
| Suspensie spate | Independent, arc |
| Număr de viteze (automată) |